TEACHERS

ELEMENTARY STAFF

Administration/Staff

Carie Fowler - Principal

Misty Thomas - Assistant Principal

Amanda Lara- Secretary

Melinda Clark- Secretary

Rebecca Vipperman - Counselor/ 504 Coordinator

Marla Swindell - Academic Coordinator

Crystal Slaughter- Instructional Technology Coordinator

Angel Murphy- Nurse


Kindergarten

Hope Pickard

Rheana Lancaster

Cheryl Vent

Kasey Sparks


1st Grade

Sarah Samons

Juli Bell

Lacey Smothers

Lindsay Davidson


2nd Grade

Emily Cook

Amy Gough

Scarlett Whitacre

Kylee Rawlings


3rd Grade

Amanda Sage

Whitney Darter

Kriston Reeder


4th Grade

Brittney Kirk

Britney Blake

Carol Smith

5th Grade

Emily Herring

Kayla Snider

Brittany Crane


6th Grade

Diana Wilkerson

Kassie Mitchell

Dylan Earnheart


Librarian

Amy Duckworth


Physical Education

Brooke Madison


Art & Music

Tyler WIlkerson- Music

Whitney Smith - Art


Special Services

Stephanie Perkins- EMH

Sheila Bixler - LD

Paige West- LDD

Jennifer Sokolova - LD

Sara Beth Knight- Speech Pathologist

Tisha Earnheart- Speech Pathologist

Parents As Teachers (PAT)

Patti Phelps

Gwen Holloway

Traci Wilson

Vivian Stone

Teresa Brown-Secretary

Title I Reading

Vivian Stone

Vicki Hammack

Stephanie Pattillo


High School Staff

Administration/Staff

Robert Ison - Principal

Aaron Bidewell - Assitant Principal

Rewa Harris - Secretary

Carrie Caruso- Secretary

Elana Ison - High School Counselor

Sgt. James Phelps - School Resource Officer

Brenda Porter- Nurse


English Department

Heather Berger

Jerika Brown

Denise Hatch

Driah Rhodes


Fine Arts

Selene Jones - Spanish

Matt Filer- Band

Amanda Layne -Choir

Yevgeny Sokolov - Art


Health/PE Department

Josh Herring

Alex Glover

Tim Harmon

Cole McBroom


History Department

Justin Peden

Olivia Simpson

Josh Herring

Mike Vipperman


Math Department

Ed Strauser

Kara Miller

Curt Miller


Practical Arts

Kelsey Snider

Chastity Beaird


Science Department

Gina Acord

Curt Miller

Brian Vent

Michelle Smart


Special Services

Cameron Shipman

Robert Miller - LD

Diann Williams - EMH


Agriculture Sciences

Rich Thomas

Library/Yearbook

Driah Rhodes


J.A.G

Mike Kilgore

Malden In-School Suspension

Jan Blume

Malden Alternative School

Bart Chance

Linda Hartle

PRESCHOOL

Administration/Staff

Jackie Cohen - Director, Special Services

Heather Bedwell - Counselor

Jodie Noe - SDAC Coordinator/Secretary


Early Childhood Special Education

Traci Wilson


Preschool

Laura Belcher

Anna Stout

Misty Hayes

ECSE Speech Pathologist

Sara Beth Knight

ECSE Teacher

Tabitha Cohen

Traci Wilson